Witaj!

Żywienie i sztuka kulinarna nie jest mi obca, ale nie jest ona obca każdemu z nas,nawet Tobie. Nie można ukryc faktu, że każdy czlowiek, do prawidłowego funkcjonowanie swego ogranizmu, musi dostarczyć mu odpowiednich składników pokarmowych. Mam nadzieję, że zaglądając tu znajdziesz coś dla siebie.

piątek, 1 kwietnia 2011

Wyroby ekspandowane

Do produkcji takich wyrobów wykorzystuje się ziarno kukurydzy, ryżu, pszenicy, owsa, jęczmienia, grochu i soi. Przemysłowa produkcja ziaren ekspandowanych odbywa się na wyspecjalizowanych liniach i składa się z następujących procesów:
a) czyszczenie surowca oraz wyrównanie pod względem wielkości;
b) kondycjonowanie, tzn. doprowadzenie ziaren do optymalnej wilgotności (ziarno zbyt suche poddaje się nawilżaniu ciepłą wodą lub parą, natomiast wilgotne podsusza);
c) obróbka cieplna (w aparatach, tzw. armatkach do ekspandowania);
d) chłodzenie;
e) wprowadzenie dodatków na ekspandowane ziarno;
f) sortowanie i kontrola; 
g) dozowanie i pakowanie.


Najprostszą metodą ekspandowania jest otrzymywanie popcornu ze specjalnej odmiany kukurydzy pękającej, której ziarno ekspanduje pod ciśnieniem atmosferycznym w procesie jej prażenia z dodatkiem oleju.
Ekspandowane ziarno produkowane jest w specjalnych aparatach „armatkach” pracujących pod zwiększonym ciśnieniem. Głównym elementem aparatu jest obrotowy cylinder wysokociśnieniowy, wnętrze cylindra ogrzewane jest przeponowo. Ziarno ładuje się do cylindra, w czasie przeponowego ogrzewania temp. wewnątrz cylindra gwałtownie wzrasta, wskutek czego ulatniająca się z ziarna para wodna wytwarza wysokie ciśnienie. Po osiągnięciu optymalnego ciśnienia otwiera się pokrywę cylindra. Para zawarta w ziarnie ulega gwałtownemu rozprężenia i ziarno zwiększa swoją objętość 8-10 krotnie.
Innym rodzajem ekspandowanych koncentratów śniadaniowych są wyroby przygotowane z ciasta w różnym kształcie (gwiazdki itp.).

Proces produkcji obejmuje:
a) przygotowanie ciasta (mąka owsiana, kasza kukurydziana i specjalne mieszanki smakowo-zapachowe miesza się z dodatkiem takiej ilości wody by w cieście było 38-40%);
b) formowanie ciasta na odpowiednie kształty;
c) podsuszanie do wilgotności ok. 12%;
d) ekspandowanie ciasta w tzw. autoklawach-armatkach pracujących pod ciśnieniem, w temp. 260-430˚C, przy ciśnieniu ok. 800-1450 kPa wciągu 5-7 minut.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz