Witaj!

Żywienie i sztuka kulinarna nie jest mi obca, ale nie jest ona obca każdemu z nas,nawet Tobie. Nie można ukryc faktu, że każdy czlowiek, do prawidłowego funkcjonowanie swego ogranizmu, musi dostarczyć mu odpowiednich składników pokarmowych. Mam nadzieję, że zaglądając tu znajdziesz coś dla siebie.

piątek, 1 kwietnia 2011

Produkcja lodów jadalnych


Lody są produktem otrzymanym przez zamrożenie płynnej pasteryzowanej mieszanki składającej się z mleka, produktów mlecznych, cukru, stabilizatorów, emulgatorów, owoców oraz substancji smakowo-zapachowych.
Lody mają wysoką wartość odżywczą. W skład ich wchodzą: tłuszcz, białka, cukry, związki mineralne i witaminy.
            Wartość odżywczą lodów podnosi duża strawność tłuszczu, białek i innych składników. W zależności od zawartości składników energetycznych wartość 1 kg lodów wynosi 5000÷10000 kJ.


Cechy jakościowe lodów

Cechy jakościowe lodów spożywczych, a w szczególności wymagania organoleptyczne, chemiczne i mikrobiologiczne, określa norma PN-80/A-86431.
Lody mają strukturę i konsystencję gładką, jednolitą w całej masie (jeśli są produkowane z dodatkami, widoczna jest ich obecność), mają barwę, smak i zapach charakterystyczny dla poszczególnych rodzajów lodów i wprowadzonych do nich dodatków smakowo-aromatycznych oraz polew.
Lody powinny charakteryzować się wysokimi zaletami smaku i zapachu oraz odpowiednią strukturą i konsystencją. Powinny także długo utrzymywać nadany im kształt, a przy spożyciu -szybko topić się na języku, nie dając wrażenia silnego chłodu.
Norma PN-80/A-86431 wyróżnia następujące rodzaje lodów:
- kremowe, zawierające wyłącznie tłuszcz i białko pochodzenia mlecznego,
- deserowe, w których tłuszcz mleczny jest zastąpiony częściowo tłuszczem pochodzenia roślinnego, podczas gdy białko jest wyłącznie mleczne,
- śmietankowe, zawierające tłuszcz i białko pochodzenia wyłącznie mlecznego,
- wyborowe, w których tłuszcz został całkowicie lub częściowo zastąpiony tłuszczem roślinnym, podczas gdy białko jest pochodzenia wyłącznie mlecznego,
- mleczne, zawierające tłuszcz i białko wyłącznie mleczne,
- szerbety wyprodukowane z surowców owocowych, zawierające tłuszcz i białko pochodzenia mlecznego,
-owocowe, uzyskane z przecierów i soków owocowych bez dodatku białka i tłuszczu.
Zależnie od użytych dodatków smakowo-zapachowych: kawy, kakao, owoców, bakalii ww. rodzaje lodów dzieli się na odmiany, np. lody śmietankowo-kawowe czy śmietankowo-kakaowe.
Lody wielowarstwowe cassate lub torty są złożone z różnych rodzajów lodów z ewentualnymi dodatkami: owoców, likieru, orzechów czy czekolady.

Przebieg produkcji lodów

Produkcja lodów obejmuje następujące procesy techiI1ologicme:przygotowanie surowców , przygotowanie mieszanki, pasteryzację, filtrowanie, homogenizację, oziębianie, dojrzewanie i zamrażanie oraz formowanie i hartowanie lodów
§  PRZYGOTOWANIE SUROWCÓW
§  PRZYGOTOWANIE MIESZANKI
§  PASTERYZACJA MIESZANKI
§  FILTROWANIE MIESZANKI
§  HOMOGENIZACJA MIESZANKI
§  OZIĘBIANIE MIESZANKI
§  DOJRZEWANIE MIESZANKI
§  ZAMRAŻANIE MIESZANKI
§  FORMOWANIE LODÓW
§  HARTOWANIE LODÓW
§  PRZECHOWYWANIE I DYSTRYBUCJA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz