Witaj!

Żywienie i sztuka kulinarna nie jest mi obca, ale nie jest ona obca każdemu z nas,nawet Tobie. Nie można ukryc faktu, że każdy czlowiek, do prawidłowego funkcjonowanie swego ogranizmu, musi dostarczyć mu odpowiednich składników pokarmowych. Mam nadzieję, że zaglądając tu znajdziesz coś dla siebie.

środa, 13 kwietnia 2011

Kuchnia Węgierska

1.      Kuchnia węgierska wywodzi się z koczowniczych i pasterskich zwyczajów przodków oraz wpływów narodów sąsiednich.
Pewne jest, że Węgrą z dawnej tradycji pozostał zwyczaj przyrządzania potraw w bograczu (oryg. bogracs) czyli kociołku zawieszonym nad ogniem, pozwalającym przyrządzać prawdziwą węgierską potrawę pachnącą ogniem i powietrzem.


2.      Kuchnia węgierska cechuje się swoista pikantnością i specyficznym aromatem. Potrawy są tłuste, sporządzane w większości na smalcu wytopionym ze słoniny, który jak twierdzą Węgrzy nie daje się zastąpić tłuszczami roślinnymi, gdyż podstawowe przyprawy- cebula tylko w tym tłuszczu smażona daje właściwą woń a papryka kolor. W oliwie lub maśle cebula traci swój zapach, a papryka staje się jaśniejsza.                                                        

3.      Węgrzy jedzą dużo warzyw, ale na pierwszym miejscu jest zawsze papryka i pomidory.

4.      Papryka jest używana w różnych postaciach, sproszkowana jest przyprawą dającą potrawą aromat i ostrość, z owoców papryki i pomidorów sporządza się tzw. Lescy (czyt. leczo), które może być samodzielna przyprawą albo dodatkiem do różnych potraw, a szczególnie mięs.

5.      Sekretem kuchni węgierskiej jest dodawanie do potraw świeżych pomidorów, gdyż przeciery są za słodkie i nadają się tylko do sosów. Do przyrządzanych dań często dodaje się również wino, stąd potrawy mają bardziej wyrafinowany smak.                          
     Poza papryką i pomidorami cenionymi warzywami jest zielony groszek oraz zielona sałata. 
     Ostry smak zup oraz innych potraw    jest wynikiem dużej ilości takich przypraw, jak czosnek, papryka i lescó. Oprócz wymienionych kuchnia węgierska stosuje również: pieprz, majeranek, pietruszkę, seler, oraz specyficzne węgierskie zioła: kakufru i torchony.

6.      O smaku potraw decyduje również cebula, którą Węgrzy dodają do potraw przestrzegając następujących zasad:
  • do delikatnych mięs (cielęcina, drób, ryby) należy cebulę bardzo drobno posiekać lub zetrzeć na tarce, wyłożyć na tłuszcz i doprowadzić najwyżej do zeszklenia        
  • do wieprzowiny sieka się cebulę grubiej i smaży do przybrązowienia    
  • do wołowiny sieka się cebule grubo i smaży do przybrązowienia.


7.      Spośród szerokiego asortymentu potraw czołowe miejsce zajmują:
gulasze, paprykarze, najrozmaitsze sałatki, warzywa faszerowane (bakłażany), potrawy z ryb ( zwłaszcza w sosach), potrawy z jaj, galarety rybne i mięsne oraz wiele zakąsek zimnych i gorących.
Z mięs najszersze zastosowanie ma mięso wieprzowe, z tłuszczów – smalec. Potrawy z mięsa są najczęściej duszone ze zrumienioną cebulą i podprawiane śmietaną.

8.      Kuchnia węgierska wyróżnia się specyficznym sposobem przysmażania mięsa i duszenia go w tzw. krótkim sosie. Wśród potraw mięsnych za najbardziej węgierską uważa się porkolty, gulasze, paprykarze i tokanie.

9.      Porkolt jest to pokrojone w nieduże kawałki mięso, obsmażone w małej ilości mocno rozgrzanego tłuszczu, a następnie duszone z przyrumieniona cebulą i papryką oraz niewielka ilością wody.
Gulasz to por kolt, z tym, że kawałki mięsa są większe, a po obsmażeniu dodaje się więcej wody, aby powstała zupa, do której pod koniec gotowania dostaje się pokrojone w kostkę ziemniaki.
Paprykarz jest to por kolt, do którego przy wykończeniu dodano śmietanę.
Tokań to również por kolt z tą różnicą, że mięso pokrojone jest w paski, mocno podprawione pieprzem ( minimalna ilość papryki), w dużej ilości sosu ( więcej wody dodaje się pod koniec gotowania).

10.  Poza gulasze również inne zupy kuchni węgierskiej są gęste i zawiesiste. Sporządza się je na mocnych wywarach warzywnych bez dodatku kości. W kuchni węgierskiej szeroko są stosowane również zupy i dania rybne.

11.  Do większości potraw obficie dolewa się śmietanę. Wszelkiego rodzaju ciasta a nawet gotowana kapusta, są z dodatkiem śmietany. Śmietana stanowi tu szczególny czynnik smakowy oraz jest kontrastem smakowym i kolorystycznym do papryki.

12.  Tradycyjna potrawą, mogącą być również deserem, są wszelkiego rodzaju strudle przyrządzane z różnymi nadzieniami. Z innych słodkich potraw, głównie deserów, najczęściej występują lody z dodatkiem owoców i bitej śmietany, kremy śmietankowe i czekoladowe oraz mocna czarna kawa, podawana na gorąco i zimno.

13.  Poza smakowitą kuchnią na podkreślenie zasługują doskonałe o światowej klasie węgierskie wina – z białych tokay Aszu i Samorodni,a z czerwonych Egri Bikaver      ( Bycza Krew) o wspaniałym rubinowym kolorze.

14.  Węgrzy piją mnóstwo kawy. Z ekspresu i po turecku. Herbata spożywana jest rzadziej.  Łagodny klimat sprzyja uprawie roślin i winorośli. Najczęściej uprawia się czereśnie, śliwki, gruszki, morele i brzoskwinie.

15.  Narodowym napojem jest pálinka, wódka podwójnie pędzona z zacieru owocowego. Najpopularniejsza jest körte pálinka – gruszkówka.                                             
      Najlepsza barack pálinka (morelowa) pochodzi z okolic Kecskemét .                               Popularny jest również likier ziołowy Unicum

Powiedzenie mówi, że węgierska gospodyni, kiedy ma przygotować posiłek stawia na stole słoik z papryką i zastanawia się co do niej dodać.
Wbrew panującej w świecie opinii jest to, we współczesnej kuchni węgierskiej, głównie papryka łagodna, a potrawy węgierskie nie są zwykle tak ostre, jak głosi legenda. Kuchnia węgierska zna oczywiście też potrawy bardzo ostre, lecz doprawiane są one zwykle nie papryką w proszku, lecz ostrymi strąkami papryki czereśniowej.
Wybrane potrawy
  • halászlé – zupa rybna
  • borjúpaprikáspaprykarz cielęcy, podawany często z kluskami
  • rántott sajtser smażony
  • gombapörkölt – gulasz grzybowy
  • bográcsgulyás – zupa gulaszowa (węg. gulyás) przygotowywana w żeliwnym kociołku (węg. bogrács - stąd polska nazwa bogracz) nad paleniskiem; w restauracjach podawana na stół w małym kociołku podgrzewanym od spodu lampką spirytusową
  • tokánytokań
  • lecsóleczo
  • kávékawa z ekspresu, zazwyczaj przygotowywana na sposób włoski
  • túrós táska – słodka bułeczka nadziewana twarogiem
  • gesztenye pureepurée z jadalnych kasztanów z bitą śmietaną



Bibliografia:
·         Witold Wieromiej, Kuchnia węgierska, Warszawa 1990
·         K.Flis, A.Procner , Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem, cz.3, Warszawa 1999
·         Vilmos Romváry, Rośliny przyprawowe i przyprawy w węgierskiej kuchni, Warszawa 1987

1 komentarz: